Mercato San Severino

Campania · 21.500 residents

Historisk by i Campania med et levende samfund, overkommelige leveomkostninger, begrænset transport og et gennemsnitligt sundhedsvæsen.

Quick Score Overview

Livskvalitet
Air, amenities,
walkability & safety
68
Life
Quality
Infrastruktur
Internet, rail, hospitals
62
Infra-
structure
Economy
Income, jobs, prices
63
Economy
22K
Befolkning
€ 1.122
Median Property Prices €/m²
191 Mbps
Download Speed
139 m
Højde
Mercato San Severino · Campania
About Mercato San Severino

Mercato San Severino at a Glance

Mercato San Severino, der ligger i hjertet af Campania, tilbyder en blanding af historisk charme og moderne faciliteter, der appellerer til udenlandske expats og pensionister. Byen ligger i et rigt kulturlandskab og er berømt for sin historiske arkitektur, herunder det imponerende kloster Saint Peter. Livsstilen i lokalsamfundet er levende med lokale markeder og traditionelle festivaler, der forbedrer mulighederne for social integration for nyankomne. Med 332 solskinsdage om året nyder indbyggerne godt af milde vintre og varme somre, hvilket gør den velegnet til udendørs aktiviteter.

Byen ligger bekvemt omkring 22 minutter fra den nærmeste lufthavn og 18 km fra kysten, men nogle vil måske finde mulighederne for offentlig transport begrænsede. Selv om leveomkostningerne er overkommelige, er det lokale sundhedssystem gennemsnitligt, og sikkerheden er et problem på grund af den høje kriminalitet. På trods af disse ulemper er den stærke internetforbindelse og den indbydende atmosfære fortsat et stort trækplaster for potentielle beboere.

At a Glance

  • Højde ? 139 m
  • Befolkning ? 21.500
  • Reel befolkning (5 km) ? 148.600
  • Vurdering af luftkvalitet ? 80
  • Region Campania
  • Gåvenlighed Meget gangbar
  • Housing Availability ? Lav
  • Avg Download / Upload 191 Mbps  /  101 Mbps
  • Klima Tempereret klima: milde vintre, varme somre, masser af solskin, afbalanceret nedbør året rundt.
Population & Economy

Mercato San Severino Demographics

Befolkning

21.500
Registered residents

Income per Capita (2023)

€ 18.300
Estimated annual income

Turistindeks

Ikke turistmæssig
Tourism pressure index
Population Data

Residents & Growth

  • Befolkning 21.500
  • Reel befolkning (5 km-bånd) 148.600
  • Births per 100 Deaths 60.0
  • Befolkning Datakilde ISTAT,2023
Economy & Tourism

Income, Work & Visitors

  • Est. Unemployment Rate
  • Turistindeks Ikke turistmæssig
  • Income per Capita (2023) € 18.300
  • Income Rank in Italy (2023) 5210 ud af 7901
Der var et problem med at vise diagrammet. Rediger diagrammet i administratorområdet for at få flere detaljer.
Placering

Mercato San Severino on the Map

✨ Magic AI

More questions about Mercato San Severino?
Spørg Magic AI.

Our AI assistant knows everything about living in Mercato San Severino — from visa routes and tax implications to the best neighbourhoods, schools and healthcare options. Ask anything.

Try asking:
Magic AI
Online — answers in seconds
Mercato San Severino expert
Hello! I'm the AI Assistant for Magic Towns. Need info on relocating, towns, properties, or culture? Ask away! For detailed queries, I'll connect you with our experts. How can I assist?
Just now
AI responses are informational only. Always verify with a qualified advisor before making relocation decisions.
🔒

Premium Members Only

This section is available to paid members only. Upgrade to access all town data, detailed filters, and full insights.

Upgrade to Premium →